6 човешки навика, които причиняват лошото поведение на кучетата

куче лошо поведение Снимка: iStock

К огато нещо се обърка, най-лесно е да обвиним кучето – в крайна сметка то не може да говори, за да се защити! Всъщност обаче, в голяма част от случаите ние, хората, неволно причиняваме същите неща, които се опитваме да ограничим като поведение у домашните си любимци. Да правилно прочетохте, често пъти самите ние несъзнателно причиняваме лошите привички на четириногите си другари. 

Ако и вие сте направили някоя от грешките, изброени по-долу, не се притеснявайте – далеч не сте единствени! Добрата новина е, че можете да направите някои промени в бъдеще. Първо обаче, необходимо е да сте информирани! Ето няколко начина, по които може случайно да насърчавате най-досадните навици на домашния си любимец. 

куче беляСнимка: iStock

  • Подсилване на лошо поведение

Очевидно е, че никой не иска да подсилва лошото поведение на кучето си, но това не означава, че не го прави. Например, оставянето на храна на места, където животното може да я открадне, го учи, че ще получи нещо, стига да намери начин да го вземе. Да галите кучето си, когато скача върху вас, но след това да се ядосвате, когато практикува същия поздрав към баба ви, е друг пример. Галили сте го (наградили) за това, че е скочило върху вас, за това и животното не разбира разликата. 

Dogsandcats.bg

куче лошо поведениеСнимка: iStock

  • Липса на достатъчно упражнения

Може би сте чували поговорката, че „умореното куче е добре възпитано куче“. И въпреки че няма как да даде гаранция на 100 процента, факт е, че ако изморите качествено питомеца си, това ще помогне за предотвратяване на лошото поведение, причинено от скука, като дъвчене на дивана или лай.

  • Не го обучавате достатъчно

Ако не отделяте време и усилия за обучението на кучето си, как тогава можете да очаквате от него да се държи добре – защо би? Никога не сте му показали какво очаквате. И бързаме да уточним „веднъж седмично“ е крайно недостатъчно. Важно е да поддържате свежо наученото в ума на питомеца си всеки ден, за да сте сигурни, че ще запази обноските си. Това е като някой да ви помоли да решите сложна задача по алгебра 20 години след гимназията – вероятно няма да можете да реагирате, освен ако не използвате за работата си подобни знания. 

куче беляСнимка: iStock

  • Нямате установени правила

Един ден давате на кучето си парче месо, когато е поставило лапите си на плота, а на следващия му се карате за това. Във вторник му е позволено да лежи на дивана, в четвъртък го избутвате от него на земята. Животното не разбира и съответно ще продължи да прави каквото иска, независимо дали ви харесва или не. Правилата ви гарантират, че питомецът ви има ясни граници, които да спазва.

  • Правилата ви не важат, когато наоколо има други хора

Правилата не струват нищо, ако не ги налагате и не говорим само спрямо кучето. Всеки човек, който влиза в контакт с домашния ви любимец трябва да е запознат с тях и да ги спазва. Ако всички ваши приятели позволят на животното да скача върху тях, то ще продължи с това поведение. Ако не изисквате всички да следват вашите правила, това ще провали всяко обучение и то едва ли ще бъде успешно.

куче дъвчеСнимка: iStock

  • Привличате внимание само към лошото, а не към доброто поведение

Спомнете си времето, когато сте били малко дете. Когато си играехте тихо, родителите ви никога не идваха при вас, за да ви похвалят „как добре си играете кротко“ нали? Въпреки това, в момента, в който станете и започнете да рисувате с маркер по стената, трите ви имена прокънтяват от другия край на стаята при това – доста заплашително. Звучи ви познато, нали? Истината е, че ако обръщате внимание на кучето си само когато е лошо, то ще бъде непослушно, за да привлече вниманието ви. Вместо това опитвайте се да подчертаете добрите му избори с похвала и внимание, дори с лакомства, така че да подсилите желаното поведение.

 

 

 

Виж още